Kontinentální hokejová liga

Petrohrad v předchozím utkání na ledě Atlantu Mytišči po dvanácti výhrách poprvé v sezoně prohrál, dnes proti Slovanu však opět potvrzoval svou dosavadní suverenitu. Svěřenci Vjačeslava Bykova zvítězili 7:2 a vedou tabulku soutěže o skóre před CSKA Moskva. Sponzor slavná automobilka měl velkou radost.

Červenka se poprvé bodově prosadil ve 23. minutě, kdy přihrál na gól Tonimu Martenssonovi, jenž zvýšil na 2:0. Půldruhé minuty nato překonal brankáře Jevgenije Ivannikova český útočník Michal Vondrka a snížil, favorizovaný SKA však dvěma góly v druhé části odpor hostů zlomil.

Pátou branku přidal v 46. minutě Červenka, jenž byl v brejku hákován a proměnil nařízené trestné střílení. Svůj další gól, pro Petrohrad sedmý, vstřelil v 50. minutě. Bývalý král střelců KHL se poprvé v sezoně trefil v utkání více než jednou a na kontě má pět branek.

Svůj střelecký účet v ročníku zdvojnásobil Zaťovič, jenž pomohl k výhře Lady 3:1 nad Omskem. Bývalý karlovarský útočník ukončil své devítizápasové čekání na gól krátce před druhou sirénou a vstřelil vítěznou druhou branku Togliatti. Výhru pečetil půl minuty před koncem při power play Avangardu do prázdné branky

O zápis do knihy rekordů KHL se postaral na ledě Novosibirsku útočník Nižního Novgorodu Wojtek Wolski. Kanadský hokejista polského původu nastřílel v úvodu druhé třetiny tři branky během 106 sekund a nejrychlejším hattrickem v historii soutěže pomohl k výhře Torpeda 3:2.

Možná ho pamatujete ještě z NHL, v nejslavnější lize svého sportu odehrál 451 duelů a taky se pořádně nacestoval. Se stěhovacím vozem v patách... Vždyť Wojtek Wolski hrál za Colorado, Phoenix, Rangers, Floridu a Washington...

Od minulého ročníku válí na východní frontě. A v Nižném Novgorodu se rychle stal lídrem. Schopným bojovníkem, který kromě produktivity umí i řádně přitvrdit. Ve středu však nechal pěsti skryté v rukavicích a ohromil svou šikovností.

Vše začalo v čase 20:23 za stavu 0:1 v neprospěch jeho mužstva. Na obranné modré čáře se zmocnil puku a samostatný únik zakončil přesnou ranou – 1:1.

Další úder přišel vzápětí. 21:50, chumel před brankou a osmadvacetiletý forvard a kapitán svého celku je opět připraven. 2:1 pro Torpedo. Žádný volejbal to tedy nebyl.

Oproti prvnímu ročníku dostál kádr Lva několika změn. Nové posily znamenaly jediné – český zástupce v KHL měl pro novou sezonu ještě vyšší cíle. Start z minulého roku, kdy se tým vedený kapitánem Novotným vyhoupl až na vrchol tabulky KHL, letos nezopakoval. Nicméně špatně si nevedl.
I tak došlo opět ke změně na lavičce. Klub na pozici hlavního trenéra angažoval Kariho Jalonena a Václav Sýkora nově zastával roli asistenta. Finský trenér si nejdříve musel protrpět nejdelší sérii proher, jež však čítala jen tři zápasy.

Poté již tým jasně splňoval daný cíl, tedy zakončit základní část do čtvrtého místa v konferenci, které by jim zajistilo začátek vyřazovacích bojů na vlastním kluzišti.

Lvi si šli celou dobu za svým, nepřipustili žádné větší drama a nakonec skončili na třetím místě Západní konference. Povedlo se jim mimo jiné poprvé v historii porazit moskevské CSKA, na kterém ztroskotali posledně ve vyřazovacích bojích, nebo doma rozdrtit Slovan, se kterým si před vlastními diváky poradili také poprvé.

Pražané se svého hesla pro vyřazovací část ligy drželi doslova. Již od úvodu bylo jasné, že nezůstane jen u prvního kola. Jalonenovi svěřenci smázli nováčka ze Záhřebu bez jediného zaváhání. Série s Donbassem už byla o něco komplikovanější. K tomu museli Novotný a spol. překousnout porážku v historicky nejdelším utkání, které se rozhodlo až ve 127. minutě. Z radosti pak jedli v kabině vítězné broskve.

I tak Lev jako první neruský tým dokráčel až do semifinále KHL. Na tuto část ligy se již přesunul do nejmodernější haly v České republice. Právě v O2 areně Lev rozhodl, když zde třikrát uspěl. Rázem se stal vítězem Západní konference a octl se ve finále celé ligy. Samotná finálová série byla vskutku vyrovnaná a musela se rozhodnout až v sedmém duelu. V rozhodující bitvě na ledě Metallurgu Lev padl, a Gagarin Cup tak nezískal, i tak se do historie zapsal velmi tučným písmem.